Bruttó alapterület
Az épület által a telekből lefedett alapterület.
Elidegenítési és terhelési tilalom
A rendelkezés jogának korlátozása. Például vételár megfizetése, hitel visszafizetése, tartási vagy életjáradéki jog biztosítására szolgál e tilalom.
Elvi építési engedély
Az ügyfél az építésügyi hatóság engedélyének megkérése előtt - a beépítési, építészeti, műemléki, régészeti, településképi, természet- és környezetvédelmi, életvédelmi, valamint a műszaki követelmények előzetes tisztázása céljából - elvi engedélyt kérhet. Jogszabály az elvi engedély kérését egyes esetekben kötelezővé teheti. Az elvi engedély a közreműködő szakhatóságot és az építésügyi hatóságot az elvi engedély jogerőssé és végrehajthatóvá válásától számított egy éven belül kezdeményezett építésügyi hatósági engedélyezési eljárás során köti azokban a kérdésekben, amelyekről rendelkezett. Az elvi engedély érvényét veszti, ha jogerőre emelkedésétől és végrehajthatóvá válásától számított egy év alatt nem kér az építtető építésügyi hatósági engedélyt. Az engedély érvénye egy ízben legfeljebb egy évvel meghosszabbítható, ha az általános érvényű és a helyi jogszabályok, valamint a kötelező hatósági előírások időközben nem változtak meg. Az elvi engedély alapján építési munka nem végezhető.
Félszoba
A félszoba hasznos alapterülete a 6 négyzetmétert meghaladja, de nem haladja meg a 12 négyzetmétert.
Forgalmi érték
Az adott ingatlan tényleges vételára, az illeték alapja.
Haszonélvezeti jog
A haszonélvezet olyan személyes szolgalmi jog, ami alapján a haszonélvező a más tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti. A személyes jelleg azt jelenti, hogy a haszonélvezet mindig egy név szerint meghatározott személy (kivételesen jogi személy) javára szól, ehhez a személyhez van kötve, tehát másra át nem ruházható. A haszonélvező e jogok gyakorlását másnak is - ingyenesen vagy ellenérték fejében (visszterhesen) - átengedheti. Ellenérték fejében azonban a haszonélvezeti jog gyakorlását csak akkor lehet átengedni, ha a tulajdonos - azonos feltételekkel - a dolog használatára nem tart igényt.
Készfizető kezes
A szerződés teljesítését biztosító mellékkötelezettség, személyi biztosíték. Ha, a kötelezett nem teljesít, a kezes kötelezettsége, hogy helyette teljesítsen (fizessen). Készfizető kezesség esetén a kezes nem követelheti, hogy a jogosult (pl: bank) a követelést először a kötelezettől (hitelfelvevő) hajtsa be.
Komfortos lakás
Komfortos az a lakás, amely legalább 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával, főzőhelyiséggel, fürdőhelyiséggel és WC-vel, közművesítettséggel (víz, csatorna stb.), melegvíz-ellátással és egyedi fűtési móddal (szilárd- vagy olajtüzelésű kályhafűtéssel, elektromos hőtároló kályhával, gázfűtéssel) rendelkezik.
Összkomfortos lakás
Összkomfortos az a lakás, amely legalább 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával, főzőhelyiséggel, fürdőhelyiséggel és WC-vel, közművesítettséggel (villany- és vízellátással, szennyvízelvezetéssel), melegvíz-ellátással (táv-, tömb-, egyedi központi, etage melegvíz-ellátással, villanybojlerrel, gáz vízmelegítővel) és központos fűtési móddal (táv-, egyedi központi vagy etage fűtéssel) rendelkezik.
Zálogkötelezett
Aki a zálogtárggyal rendelkezhet. Más néven dologi kötelezett. A személyi kötelezett és a dologi kötelezett lehet ugyanaz a személy, de lehet más-más személy is. A zálogkötelezett a jelzálogjog fennállása alatt a dolgot használhatja, - eltérő megállapodás hiányában - hasznait szedheti, megterhelheti, de az elidegenítéséhez a zálogjogosult hozzájárulása szükséges. A zálogkötelezett köteles a zálogtárgy épségét megőrizni. (Lásd: Személyi kötelezett, Zálogjogosult)
Adóstárs
Az adósság törlesztésében részt vevő, egyetemleges felelősséggel rendelkező személy. (lásd: Adós)
Előleg
Előre fizetés. A szerződés meghiúsulása esetén az előleg teljes összege visszajár. Nem egyenértékű a foglalóval!!! Inkább jelképes jellegű. (lásd: Foglaló)
Elővásárlási jog
PL: Jogszabály biztosít elővásárlási jogot tulajdonközösség esetében a tulajdonostársak számára. A jogszabályon alapuló elővásárlási jog megelőzi a szerződéssel létesített elővásárlási jogot.
Építési engedély
Ha, valaki építkezik az építmény helye szerint illetékes kiemelt építési hatóság engedélyezési eljárását kell kérnie az építési engedély megszerzéséhez. A kiemelt építésügyi hatóságok a külön jogszabályban felsorolt jegyzők, körjegyzők, tehát az esetek túlnyomó részében az önkormányzathoz kell befáradni. Milyen munkálatok elvégzéséhez szükséges építési engedély? Építmény építése, bővítése, elmozdítása, kivéve például: kerti építmény (pl. hinta, csúszda, homokozó, szökőkút, pihenés és játék céljára szolgáló műtárgy, kerti napkollektor, épített tűzrakóhely, lugas stb.), a 10,0 m3-nél kisebb víz- és fürdőmedence, állatkifutó, komposztáló, 3,0 m2 nettó alapterületnél nem nagyobb állattartási épület és árnyékszék stb. Pontos lista: 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet és az illetékes önkormányzat rendelete.
Házastársi vagyonközösség
A házastársak osztatlan közös tulajdonát képezi mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik - ez a házastársi vagyonközösség. Külön megállapodás hiányában a törvény szerint különvagyon: a házasságkötéskor megvolt vagyontárgy, a házasság fennállása alatt öröklés jogcímén szerzett vagy ajándékba kapott vagyontárgy stb.
Ingatlan
Ingatlannak minősül a föld és a földdel alkotórészi kapcsolatban álló minden dolog. A földdel alkotórészi kapcsolatban az áll, amely úgy kapcsolódik a földhöz, hogy az elválasztással elpusztulna, vagy értéke, használhatósága számottevően csökkenne.
Jelzáloglevél
A jelzáloglevél leginkább a hosszabb lejáratú államkötvényekhez hasonlítható értékpapír. Kibocsátója Magyarországon a három jelzálogbank egyike lehet (OTP, FHB, HVB). Lejárata jellemzően 6 és 10 év között mozog. Fedezetét azok az ingatlanok jelentik, amelyekre jelzálogkölcsönt vettek fel a hiteligénylők. Tulajdonképpen ez az értékpapír biztosítja a jelzáloghitelek forrás oldalát. Van fix és változó kamatozású jelzáloglevél is.
Közokirat
Olyan okirat, amelyet bíróság, közjegyző vagy más hatóság illetve közigazgatási szerv ügykörén belül a megszabott alakban állított ki, mint közokirat, teljes mértékben bizonyítja a benne foglalt intézkedést vagy határozatot, továbbá az okirattal tanúsított adatok és tények valóságát, úgyszintén az okiratban foglalt nyilatkozat megtételét és annak módját. A banki gyakorlatban pont a fentiek miatt alkalmazzák a közjegyző által kiállított (általában egyoldalú kötelezettségvállalás) közokiratot, ugyanis a benne foglaltakat „készpénznek” veszi a végrehajtó is. Tehát bírósági pereskedés nélkül indulhat a végrehajtás nem fizetés esetén.
Nettó összes terület
Az épület helyiségeinek az Országos Építési Szabályzat (OÉSZ) szerint számított nettó alapterülete, vagyis a burkolt falsíkoktól mért összes belső terület.
Bruttó összes terület
Az épület szintenként meghatározott területeinek összege, a külső körítőfalak külső síkján mérve, minden épületszintre összegezve.
Személyi kötelezett
Akinek a követelést teljesítenie kell. Lásd: Adós
Vételi szándék igazolása
Általában az előszerződés bemutatása.
Birtokba adás
A vevő számára a dolog feletti rendelkezés tényleges lehetősége. A birtokba adás megvalósulhat a dolog tényleges (fizikai) átadásával vagy történhet a dolog feletti hatalom átadásával is (pl. kulcsátadás). A birtokba adás után a vevőt illetik meg a dolog hasznai és ő viseli a dologgal kapcsolatos kiadásokat, terheket és a vevőre száll a kárveszélyviselés kötelezettsége is. Ha, az ingatlan vevője az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés előtt birtokba lép, akkor ennek napjától kezdve szedi a dolog hasznait, viseli a terheket és azt a kárt, amelynek megtérítésére senkit nem lehet kötelezni!!!
Egyenletes törlesztés
A futamidő alatt egyenlő részletekben kell megfizetni, a hitelt és járulékait az annuitás szabályai szerint. Lásd: Annuitás
Előtörlesztés
A kölcsön futamidő előtti visszafizetése. Létezik részelőtörlesztés is. A hitelek egyik legfontosabb paramétere az előtörlesztési díj mértéke.
Félkomfortos lakás
Félkomfortos az a lakás, amely a komfortos lakás követelményeinek nem felel meg, de legalább 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel, továbbá fürdőhelyiséggel, WC-vel, közművesítettséggel (legalább villany- és vízellátással) és egyedi fűtési móddal rendelkezik.
oglaló
A foglalót a vevő adja a szerződés megkötésekor a kötelezettségvállalás jeléül. A foglalót ténylegesen át kell adni a szerződés megkötésekor. Az átadott pénzösszeg foglaló jellegét a szerződésben ki kell emelni, és pontosan meg kell nevezni, a foglaló jellegnek a szerződésből egyértelműen ki kell tűnni. Ha a szerződést teljesítik a foglalót a vételárba be kell számítani. Ha a szerződés valamelyik fél hibájából hiúsul meg, akkor a teljesítés meghiúsulásáért felelős személy az adott foglalót elveszíti, a kapott foglalót kétszeresen köteles visszafizetni. Ha a szerződés olyan okból hiúsul meg, amelyért egyik fél sem vagy mindkét fél felelős, akkora foglaló visszajár. Visszajár a foglaló akkor is, ha felek a szerződést közös megegyezéssel felbontják.
Használatbavételi engedély
A használatbavételi engedélyt az építtetőnek (vagy meghatalmazottjának) kell kérnie az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmassá válásakor, a használatbavétel előtt. Aki használatbavételi engedélyhez kötött építményt ilyen engedély nélkül ad vagy vesz használatba, illetőleg az építményt nem a rendeltetésének megfelelően használja, illetve az építési tevékenység elkészültét a hatóságnak nem jelenti be, szabálysértést követ el, és 50 000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. Használatbavételi engedély hiányában az építményt nem szabad használni.
Hitelbiztosítéki érték
Valamely ingatlannak az óvatos becslés alapján meghatározott értéke (25/1997. (VIII. 1.) PM rendelet). Konkrétabban: Azt az értéket jelöli, amennyiért a hitelező bank rendkívül rövid időn belül értékesítheti a fedezetként felajánlott ingatlant nem fizetés esetén. A piaci érték 70-90 százaléka. (Menekülési érték néven is
elzálog
A (jel)zálogjog célja az, hogy a hitelező az általa nyújtott kölcsönt visszakapja. Abban az esetben, ha ez nem történik meg, a zálogjogosult a zálogtárgyból kereshet kielégítést a törvényi előírásoknak megfelelően. Jelzálogjog esetén a jogosult nem birtokolhatja a zálogtárgyat, az a zálogkötelezett birtokában marad. A zálogjog bejegyzése bárki számára jelzi a zálogjog fennállását, ezért nevezik ezt a zálogjogot jelzálogjognak.
Komfort nélküli lakás
Komfort nélküli az a lakás, amely a félkomfortos lakás követelményeinek nem felel meg, de legalább 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel, WC használatával és egyedi fűtési móddal rendelkezik, valamint a vízvétel lehetősége biztosított.
Szoba
A szoba hasznos alapterülete meghaladja a 12 négyzetmétert, de - a meglévő, kialakult állapotot kivéve - legfeljebb 30 négyzetméter, amennyiben ennél nagyobb, úgy két szobaként kell számításba venni. Amennyiben a nappali szoba, az étkező és a konyha osztatlan közös térben van, és hasznos alapterületük együttesen meghaladja a 60 négyzetmétert, úgy két szobaként kell figyelembe venni.